Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

Українські культурні мандри у просторі творчості та часу

Вже третій рік поспіль збирає у своє  дружнє коло поціновувачів культури, літератури, музики, хореографії, живопису, кіно, історії рідного краю  мистецька вітальня Олександра Вертинського, що у Подільському навчально-виховному комплексі.  А шанувальників від того не меншає, а тільки більшає! Ось і цього разу гості завітали із різних куточків Златокраю, із Черкас, із Києва, дехто, навіть  прилетів із Лондона. У вересні 2017 року діяльність мистецької вітальні була відзначена дипломом Дев’ятого Міжнародного Фестивалю педагогічних інновацій, а у жовтні – золотою медаллю Дев’ятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті».
         Про мистецьку вітальню почув і автор роману-есе «Олександр Вертинський, нащадок Гоголя. Шляхами артиста» Олександр Балабко. Він відразу ж у червні цього року надіслав книгу із дарчими словами  «із захопленням від того, що роблять у нашому краю для увічнення пам’яті славетного українця».

            А залучаються до роботи   навколо імені Вертинського  педагогічні працівники району  різного  фаху:  вчителі зарубіжної літератури, музичного мистецтва, фізики, англійської мови,історії, початкових класів…Цікавляться   роботою  мистецької вітальні і старшокласники місцевої школи. Два учнівські науково-пошукові  дослідження підготували десятикласники Руслан Кравченко та Софія Руденко про творчість Вертинського. Завжди на імпровізаційних заходах бувають науковці Навчально-наукового інституту іноземних мов Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького: Лариса Корновенко, Людмила Замулко, Марина Василенко, Людмила Кулєшова, Інга Богданова. Вони дарують школі  літературу про Вертинського, сприяють у пошуку необхідного матеріалу.

          Дорогих гостей у Подільській  школі зустрічають запашним короваєм і віншують поетичними рядками разом із учнями директор  Марина  Рудь, заступник директора з навчально-виховної роботи  Алла Приходько, незмінні виконавці ролі дружини та донечок Олександра Вертинського  вчителі Світлана Гречун, Валентина Ковмір, Ольга Магеровська.

         Ось і 8 грудня черговий районний інтерактивно-креативний заклад у Подільському навчально-виховному комплексі «Два великих артисти: Олександр Вертинський  та Чарлі Чаплін» ( автор сценарію Андрій Логінов)  вразив універсальністю подачі краєзнавчого матеріалу, різножанровістю номерів: від виразного читання до джазових композицій.
          Ведучі  заходу  учителі Подільського НВК  Валентина Ковмір, Світлана Гречун   та методист районного методичного кабінету Андрій Логінов розповіли про вплив на культурне життя нашого краю на початку ХХ століття мистецтва кіно та театру. На екрані  з’являлися  фрагменти із фільмів братів Люм’єр, світлини із районним будинком культури.  

         Пригадаємо, що першу кіноустановку у 1909 році в Черкаси привіз прямо з Парижа багатий родич черкаського торговця Белахова.  До 1917 році наші земляки мали можливість побачити на екранах фільми за участю Вертинського та Чарлі Чапліна, бо прийшли обидва у світ кіно у 1912 році.

          Ведучі нагадали, що це не перший збіг у творчій біографії великих артистів: по-перше, вони народилися у   1889 році; по-друге, «спільним лихом» двох світових зірок було кохання (Вертинський зустрічався з Вірою Холодною, Гретою Гарбо, Марлен Дитріх, мав два шлюби.  Чаплін  мав чотири шлюби , безліч романів із молоденькими актрисами); по-третє, вони утілили на сцені образ «маленької людини», яка живе у тяжких умовах;  по-четверте, два чоловіки були  неперевершеними естетами,  дуже елегантними і тяжіли до смокінга.

          Про здобутки українського кіномистецтва розповіли допитливі глядачі-вчителі  зарубіжної літератури: Алла Рідько (Вознесенська ЗОШ), Ольга Денисенко та Тетяна Малимон (Гельмязівська ЗОШ), Наталія Колос (Коробівський НВК), Наталія   Мартинюк та Валентина  Темченко (Дмитрівський НВК), Людмила Головка (Богуславецький НВК), Світлана  Безрукова (Гладківщинський НВК), Надія Орищенко (Софіївський НВК),  Валентина Гладка (Драбівецький НВК), Лариса Коломієць (Скориківська ЗОШ). Нагадаємо, що у європейському кіно перевага надавалася трьом жанрам – мелодрамі, авантюризму, комедійним фільмам, а в українському кіно акцент робився на екранізацію популярних вистав.

          Образ Чарлі Чапліна за допомогою хореографії  втілили юні танцюристи Подільського навчально-виховного комплексу (керівник Людмила Кухарчик): Юлія Шилова, Юлія Білокінь, Настя Руденко.

            На своєрідний громадський бал  усіх присутніх запросили шляхетні кавалери Подільського – старшокласники  Євген Полішко  і Руслан Кравченко та красуні дами-старшокласниці Софія Руденко й Владислава Сіренко
           Граційний вальс і бурхливий  рок-н-рол    представили  публіці студенти Черкаського національного університету імені Богдана  Хмельницького Анастасія Тетьоріна та Владислав Опухтін.

          А маленькі учні початкових класів Максим Сокорко, Настя Соколова, Неля Кришун заставили гостей  посміхатися та пританцьовувати  під час завзятого  таночку  «Панно, я закохався!» дорослих чоловіків та жінок.

Яке ж свято без пісень! Вони лунали у виконанні дуету вчителів Марини  Бабич та Володимира Лобанова  (Вознесенська ЗОШ ), вчительки Людмили Филь  (Кропивнянська ЗОШ), найспівучішого завгоспа  Віктора  Сагайдака  та   талановитої  учениці Вікторії Логвин (Гладківщинський НВК), ансамблю «Лілея»- Ольга Єпіфанова, Наталія  Балуга, Оксана Скрипка і Наталія Пустовгар - із Скориківської школи, солістки районного будинку культури Валентини Волошиної, сільського голови Подільського Артема Кухаренка   та дуету  у складі директора Подільської  школи Марини Рудь та вчительки початкових класів  Валентини Ковмір.  А Максим Сокирко в образі символа року - маленької собачки - привітав усіх з наступаючим Новим роком та Різдвом. Музичну редакцію заходу здійснювали Людмила Бунь і Тамара Дуброва.

          Зрештою, після такої емоційної та захоплюючої розповіді  про великих Вертинського та Чапліна, звичайно ж, вам захочеться переглянути фільми, де вони знімалися, прочитати спогади сучасників, а може вам знадобиться відвідати імпровізаційний  захід у мистецькій вітальні Вертинського у Подільському.  Принаймні  чергову картинку історії культури нашого краю та світу,  її сучасне втілення та прочитання  ви побачите у  Подільському. Тут вам покажуть світлини із родиною Вертинських, костюми Білого та Чорного П’єро (роботи вчителя Олени Салогуб),  а на шкільному  подвір’ї запросять почитати книжку  про його життя чи поетичні рядки у куточку читача під стародавніми ліхтарями…

          «Саме поєднання сучасних інноваційних форм роботи із різними жанрами мистецтва,  з їхньою ретроспективою, спогадами про великого Вертинського, якого  талановито вписують в український контекст  колектив районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури, методист районного методичного кабінету відділу освіти Андрій Логінов  та педагоги Подільського навчально-виховного комплексу – гарантує інтерес та постійну прихильність до нових заходів, вистав, зустрічей  у мистецькій вітальні Олександра Вертинського», - підсумували  поважні гості: заступник голови Золотоніської районої ради Тетяна Гончаренко,  начальник районного відділу освіти Валентина Денисенко та кандидат філологічних наук, завідуюча кафедрою російської мови, зарубіжної літератури та методики навчання ННІ іноземних мов Черкаського національного університету  Лариса  Корновенко.
 « повернутися до списку новин