Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

На поетичній ниві Владислава Наказного

Владислава Григоровича Наказного (1939- 2010 рр.) можна з гордістю назвати ветераном золотоніського поетичного слова, бо писав він свої римовані рядки ще з шкільних років, коли навчався у Золотоніській середній школі №3. У 1957 році Владислав  почав відвідувати літературне обєднання  «Златоград» при громадсько-політичній газеті «Прапор Леніна». Саме тоді  входили в українську літературу Василь Симоненко, Борис Олійник, Іван Драч, Іван Дробний та інші. Уся  поезія Наказного пронизана промінцями лагідності й доброти, які здатні відігріти найжорстокіше серце. Вона відкликалася на події дня, бажання сучасників. Герої його поетичних творів - це прості трударі хлібного поля, ремонтного заводу, лікарі, вчителі, доярки…

В одному із своїх віршів Владислав Наказний писав: «Я до землі, мого життя відради, думками припадаю, щоб творить!» Саме ці рядки і стали назвою літературно-музичної композиції, яка 23 листопада 2018 відбулася у районній бібліотеці. Учні Деньгівського навчально-виховного комплексу Насонова Дарья, Могила Софія, Шарапова Ілона, Гвоздь Назар, Погорілий Едуард, Бицюк Єва, Камаська Діана, Борисова Юлія, Трибель Христіна, Єрмаченкова Олександра, Гвоздь Софія, Шаповал Альона, Бережецька Тамара натхненно читали «Коханій», «Вулиця генерала Обухова», «Хлібодарові», «Щоденне свято хліба» . А ведучі заходу - старшокласники Юрій Кикоть та Юлія Борисова - захоплено розповідали про творчий і життєвий шлях золотоніського поета. Поетичне слово перепліталося із музичним. Недаремно її у свій час поклав на музику місцевий композитор В. Іванилюк.

       Сучасні українські пісні про рідний край, школу, Україну співали вчителі Раїса Іванівна Заїка та Юлія Володимирівна Кліндухова. А художній керівник Деньгівського будинку культури Віктор Анатолійович Заїка підібрав низку мелодій  української естради, що ставали продовженням теми ліричних творів Владислава Наказного.

         Автор творчої ідеї та сценарію методист районного методичного кабінету відділу освіти Андрій Юрійович Логінов зробив літературну розвідку по творчості  відомого краянина. Він зазначив, що перечитуючи поезії Наказного відчуваєш наше  українське, золотоніське  покликання. У  віршах розкута метафоричність, несподівані асоціації та символи. А все це тому, що відчував  він рідну мову як учитель української мови та літератури  у Деньгівській, Синьооківській, Бакаївській, золотоніській №5 школах,  яку студіював у Одеському державному університеті, яку відстоював і пропагував як відповідальний секретар районного товариства книголюбів.

          5 листопада 1967 року у Синьооківці відкрилася нова школа. Владислав Наказний тоді був її директором. У селі досі із любовю та повагою згадують про нього місцеві жителі. Про це  у своєму виступі говорила вчитель української мови та літератури Синьооківського НВК Лілія Валеріївна Неживенко. А поетичні твори «Вчителі»,  «Школі», « Вчителю»,

 які виразно прочитали напам’ять синьоківські учні: Поліна Мозгова, Каріна Липа, Вікторія Синільник, яскраво доповнили її думки.   

          Владислав Григорович для бібліотекаря районної бібліотеки Валентини Іванівни Олексенко на довгі роки залишився у  спогадах як   добра, ввічлива, інтелігентна людина.

         Раїса Іванівна Заїка, учитель української мови та літератури Деньгівського навчально-виховного комплексу,  подякувала долі, що їй довелося поринути у світ літературного розмаю Владислава Наказного. Вона переконана, що сьогоднішня зустріч стала першою сходинкою в пізнанні поетичного слова нашого краянина.

          Дружина Владислава Наказного Марія Миколаївна Наказна подякувала присутнім і організаторам за творчий за формою  і душевний за атмосферою літературно-музичний захід.

         Учасники та організатори  цього районного заходу, який входить до нового районного проекту «Літературна студія «Златоград»: особистості та творчість», дякують за допомогу районному відділу освіти, районному методичному кабінету, районній бібліотеці, учителям  та учням Деньгівського та Синьооківського НВК.« повернутися до списку новин