Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

Мистецька акція до пам'яті Олександра Вертинського

Мистецька акція до 60-річчя з дня світлої пам’яті відомого артиста, співака, композитора, поета, кумира естради першої половини ХХ століття, нашого земляка, представника емігрантської культури України Олександра Вертинського почалася 22 травня 2017 року на шкільному подвір’ї Подільського навчально-виховного комплексу, де біля нового куточка для читання художньої літератури із зручними лавами, книжною поличкою та давніми ліхтарями, що нагадують 50- ті роки минулого століття, зібралися всі, хто знає, вивчає, прагне ознайомитися з творчістю представника «срібної доби»: вчителі зарубіжної та української літератури, педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів Золотоніського району, учні місцевої школи, мешканці Подільського.

Ідея провести цю мистецьку акцію, присвячену пам’яті видатного киянина у вигляді інтерактивно-креативного імпровізаційного районного заходу, належить районному методичному об’єднанню вчителів зарубіжної літератури (керівник – учитель-методист Скориківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лариса Коломієць), учням та вчителям Подільського навчально-виховного комплексу (директор - Світлана Гречун), кафедрі зарубіжної літератури та російської мови, методики викладання Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (завідувач кафедри – кандидат філологічних наук Лариса Корновенко), Подільській сільській раді (голова Артем Кухаренко). У цьому році підтримку ініціативі, інноваційному пошуку словесників району надало і Міністерство освіти і науки України, і управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, і лабораторія гуманітарних дисциплін комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної влади» (завідувач лабораторії Світлана Січкар), і районний відділ освіти (начальник Валентина Денисенко), і районний методичний кабінет (завідувач Тетяна Лисак), і міський відділ освіти Золотоніської міської ради (начальник Ольга Строкань), і міський методичний кабінет (завідувач Наталія Строкань), і Золотоніська дитяча музична школа (директор Ігор Путинець). Адже літературно-пошукова робота навколо творчості Олександра Вертинського від сьогодні проводиться в рамках всеукраїнського експерименту з упровадження науково-педагогічного проекту «Філологічний Олімп» (науковий керівник проекту – кандидат педагогічних наук, головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Катерина Таранік-Ткачук), а обласні, міські та районні керівники освіти зобов’язані сприяти впровадженню Проекту.

Автор творчої ідеї та сценічної композиції мистецької акції - методист районного методичного кабінету, вчитель-методист вищої кваліфікаційної категорії зарубіжної літератури Вознесенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Андрій Логінов – представив на розгляд публіки свою авторську розробку «Я живу. Я жити хочу без віри, лише тільки для мистецтва самого», де зібрано зернятка інформації про життя та творчість Олександра Вертинського, переклади та оригінали його поезій. У виконанні Андрія Юрійовича прозвучали відомі поетичні рядки із віршів «Степ молдавський», «Я сьогодні насміхаюсь над собою…», «Я завжди був за тих, кому тяжко і гірко…».

Мелодія скрипки в руках вчителя музики Золотоніської дитячої музичної школи Людмили Бурлаки створювала відповідний настрій, сприяла розумінню складної філософської поезії Вертинського.

Ведучі заходу: директор Подільського навчально-виховного комплексу Світлана Гречун, вчителі Валентина Ковмир та Ольга Магеровська розповідали, що Олександр Вертинський раптово помер 21 травня 1957 року під час гастролі. Артиста поховано на Новодівичому кладовищі в Москві.

Вони повідали, що Вертинський дуже добре знав українську мову, обожнював її за красу та мелодійність. Зазвичай він розспівувався, виконуючи «Реве та стогне Дніпр широкий…».

Олександр Миколайович у дитинстві захоплювався грою Марії Заньковецької та Миколи Садовського. А на канікули приїздів до тітки Сані, що мешкала на хуторі Моцоківка (нині село Подільське). Згодом на естраді став творцем невідомого доти жанру – аріеток. Він усе життя марив Києвом, Україною, а впродовж багатьох років блукав у Польщі, Румунії, Франції, Америці, Китаї, Німеччині. Повернувшись на батьківщину взимку 1943 року, мав виступати на сцені столиці, але на нього чекали зали холодних клубів, літні естради у далекій глибинці. Він усе життя мріяв втілити у кіно образ Івана Мазепи, а грав панів, кардиналів, як на той час, негативних персонажів. За своїм походженням Вертинський – нащадок Миколи Гоголя. Його вертають до українського контексту сучасники: Олександр Балабко, Олег Скрипка, Остап Ступка, Євген Лунченко.

Співака називали «маленький естрадний Блок», він співав про щастя у страшному світі. Люди тягнулися на його голос. Свіжо й неповторно лунали поезії про кохання до славетної Віри Холодної, вірної дружини Лідії Вертинської, про маленьких, не злих, але добрих людей, що заблукали в тенетах соціальної несправедливості у виконанні вчителів зарубіжної та української літератури Надії Орищенко із Софіївки, Наталії Колос із Коробівки, Наталії Мартинюк та Валентини Темченко із Дмитрівки, Тамари Маслюченко із Калеників, Алли Рідько із Вознесенського, Світлани Корженевської із Ковтунів, Ірини Рудик із Новодмитрівки, Валентини Гладкої із Драбівець, Лариси Коломієць із Скориківки, Валентини Луцик із Бубнівської Слобідки, Людмили Головки із Богуславця, Тетяни Голубки із Шабельників, Світлани Безрукової із Гладківщини.

Не тільки від учителів літератури залежить чи буде молодь, якій сьогодні 12- 14 років, слухати та читати Олександра Вертинського, але й від учителів музичного мистецтва. Саме цю думку зазначив у своєму виступі директор Золотоніської музичної школи Ігор Путинець. Його вихованець Владислав Лисов майстерно виконав на баяні музичну імпровізацію за відомою піснею «Очі чорнії».

Відчути епоху початку ХХ століття допомогла хореографія юних танцюристів Дмитра Галата та Владислави Охріменко (керівник Ольга Єрмолаєва) із Золотоніської спеціалізованої школи № 1 та Подільського НВК (керівник Людмила Кухарчик). А пісні та романси у виконанні Віктора Сагайдака із Гладківщинського НВК, дуету вчителів музики та фізики Марини Бабич і Володимира Лобанова із Вознесенської загальноосвітньої школи, вчителя англійської мови Кропивнянської загальноосвітньої школи Людмили Филь, голови села Подільського Артема Кухаренка сприяли розкриттю і розумінню головної теми поезій. Музичну редакцію заходу здійснювали Людмила Бунь і Тамара Дуброва.

Участь у цьому проекті сприяє висвітленню теми патріотизму, індивідуальних рис автора в інонаціональних творах, зокрема у творчості Олександра Вертинського. Наше суттєве завдання полягає в тому, щоб осмислити творчий доробок Вертинського як важливу активну складову історико-літературного процесу, відслідкувати його вплив на українську та світову культури у широкому контексті. Насамперед подібні заходи надихають учнівську молодь та дорослих на пізнання рідного посередництвом чужого, на розширенні їхніх знань про Україну, історію рідного краю.« повернутися до списку новин