Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

Москаленко Т.М. - учасник міжнародної конференції у Німеччині

З 1 по 3 листопада 2017 року у м. Гамбурзі проходила міжнародна конференція на тему «Фашизм і антифашизм у наш час – критичні розслідування». Участь у ній взяли представники 20 країн світу, зокрема з Бразилії, США, Індії, Греції, Італії, Німеччини, Австрії, Угорщини, Великобританії, Іспанії, Росії, Польщі. Від України – троє науковців з Києва і Харкова та вчитель історії, заступник директора з навчально-виховної роботи Богуславецького НВК ім. М. Максимовича Тетяна Москаленко. Робочою мовою конференції була англійська.

Початок заходу відбувся у м. Люнебурзі, а потім робота продовжилася у Гамбурзькому інституті соціальних досліджень.

Безперечно, тема конференції є актуальною. Поширення націоналістичних та авторитарних рухів у Європі та в усьому світі викликає дебати про повернення глобального фашизму. В той же час, багато країн спостерігають за діяльністю громадянського суспільства, що протидіє таким рухам. Чи варто політикам, соціуму враховувати ці події? Адже ми живемо в той час, який можна порівняти з 1930-ми роками, коли вирішальним маркером національної та міжнародної політики було протистояння між фашизмом і антифашизмом.

Конференція досліджувала сучасну актуальність фашизму та антифашизму шляхом об'єднання наукових експертів з цих історичних рухів та діячів громадянського суспільства. Обговорювався взаємозв'язок фашизму та економічної кризи, фашизму та націоналізму, фашизму та антифашизму, висвітлювалися їх глобальні мережі та локальні траєкторії, аналізувалися зміни у дискурсах та політиці пам'яті.

Як історія фашизму та антифашизму в міжвоєнній Європі допоможе нам зрозуміти небезпеку, відчути «переломний момент»? Як громадянське суспільство повинно реагувати на виклики сьогодення, щоб фашизм не став порядком денним? Чи є антифашистські рухи 20-го століття прикладом для наслідування? Що погляд на такі історичні зв'язки може принести прихильникам демократичного громадянського суспільства?

Такі питання важливі не лише для науковців, а для кожного небайдужого громадянина світу. Для вчителів, які працюють із старшокласниками, набувають особливої ваги: ми виховуємо майбутнє і мріємо, щоб наші учні стали справжнім громадянським суспільством. Це особистості, що формуються інтелектуально, морально, фізично. Тому дуже важливо розуміти з якими поглядами вони підуть у доросле життя, туди, де прийдеться приймати самостійні рішення. Поведінка, дії, світогляд молодих людей напряму залежить від фундаменту знань та цінностей, які дає вчитель.

Отже, варто акумулювати інформацію про сучасний фашизм, знати про шляхи попередження ганебної, людиноненависницької політики та ідеології, яка включає антисемітизм, ксенофобію, расизм. Фашизм заперечує права людини, знищує загальнолюдські цінності. Треба мотивувати учнів до стійкої антифашистської позиції, прагнути на уроках та позакласній діяльності формувати активних, небайдужих громадян, показувати небезпеку фашизму сьогодні, як цьому протистояти, попередити і допомогти молоді зробити правильний, гуманний вибір.« повернутися до списку новин