Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

Листи з минулого

Нещодавно у Богуславецькому НВК ім. М.О. Максимовича відбувся загальношкільний захід «Листи з минулого». Це зібрання учнів і односельчан, вчителів і представників сфери культури, сільських пенсіонерів і сільської молоді, гостей села об’єднала пам'ять. Пам'ять про трагедію Другої світової війни, про односельців, що стали остарбайтерами в результаті примусової депортації до Німеччини та Австрії.

Захід ініціювала вчителька української мови, літератури та історії Ївженко Тетяна Олександрівна. Саме вона зорганізувала передачу копій листів остарбайтерів села Богуславець з обласного архіву, звернувшись по допомогу спочатку до сільського голови Віктора Головка, а потім до народного депутата України Владислава Голуба. Творча і небайдужа Тетяна Олександрівна разом з колегами Верещакою О.В., Гмирею Л.О. та Скорик А.М. підготували теплу зустріч поколінь, провели хвилюючу розмову про важку долю людини, про незабутню родинну пам’ять. 172 богуславчан були вивезені батракувати на Захід. Повернулося – 119. Сьогодні живе в селі одна жінка, що пережила таке випробування.

Говорили про те, що шанси на виживання залежали значною мірою від того, куди людина потрапляла: на державне виробництво, де умови праці та побуту були найважчими, чи до сільського господаря, де було легше прохарчуватися. Погані умови проживання, недостатнє харчування, тяжка праця, катастрофічний санітарно-гігієнічний стан у таборах, поширення різноманітних паразитів і шкідників призводили до того, що серед остарбайтерів спостерігався найвищий відсоток випадків травматизму та смертності від інфекційних хвороб і виснаження. Найбільше смертей було від туберкульозу, серцево-судинної недостатності, сухот, виробничих травм і тифу.

Але найбільше дошкуляла відірваність від рідного дому, чужина.

Родзинкою зустрічі були спогади із сльозами на очах жительки села, колишньої остарбайтерки Мироненко Віри Іванівни. Її історія схвилювала всіх присутніх. Та всі раділи, що жінка, переживши страшні випробування і поневіряння, залишилася доброю, відвертою, працьовитою людиною.

Жіночий хор Богуславецького сільського будинку культури під керівництвом депутата районної ради Віталія Степаненка виконав пісні, що емоційно підкреслили атмосферу заходу.

Заступник директора Москаленко Т.М. дякувала рідним остарбайтерів за життєвий подвиг кожного та передала родинам листи з далекого 1943 року. Віра Іванівна отримала свій лист…

Москаленко Т.М. звернулася до всіх із важливими людськими орієнтирами – берегти пам'ять, знати історію, творити добро. Відмітила, що народ, який не знає і не поважає свого минулого, ніколи не стане нацією.

 « повернутися до списку новин