Відділ освіти та центр професійного розвитку
Новодмитрівської сільської ради

В обіймах світового мистецтва

        Олександр Миколайович Вертинський – особистість не пересічна, видатний українець у першу половину ХХ століття підкорив своєю творчістю Туреччину, Францію, Росію, Німеччину, Польщу, Румунію, Молдову, Палестину, США, Китай. Його пісні повертали або занурювали в український контекст душі та емоції Федіра Шаляпіна, Івана Буніна, Анну Ахматову, Бориса Пастернака, Володимира Маяковського, Пабло Пікассо, Олександра Архипенка, Сержа Лифаря, Гійома Аполлінера, Чарлі Чапліна, Віру Холодну, Марлен Дітрих, Амадео Мадельяні…Сирота із Києва, Вертинський,  дивився на світ зовсім іншим очима  і сприймав життя  людей  по-своєму, завдяки тонкій вдачі, чистій натурі, завжди  емоційно піднесено.    Він – самовідданий син України, співав для співвітчизників, мріяв повернутися на Батьківщину. Його дружина – акторка кіно та художниця Лідія Вертинська - свідчить, що перед виходом на сцену Вертинський розспівувався українським народними піснями.  Вдома,   разом із молодшою донечкою Настусею  (відомою акторкою головних ролей у художніх фільмах  «Пурпурові вітрила», « Людина – амфібія»),  співали «Ой, за гаєм, гаєм, гаєм зелененьким…». У 1956 році  Олександр  Миколайович написав чудову поезію «Києве, батьківщино ніжна», де зізнавався, що, на жаль, «батьківщина приходить до нього уві сні», але й зараз він готовий  «цілувати вулиці міста та обіймати його майдани»…Серед славетних  київських однокласників  Вертинського слід назвати неперевершених майстрів слова Михайла Булгакова та Костянтина Паустовського.   Влітку та на зимові канікули приїздив гімназист Олександр   на хутір Моцоківка (тепер село Подільське) до двоюрідної тітки Шури, Сані. «Тітка Саня була найдобрішою й наймилішою тітонькою. Гладка, пухка і добродушна, вона затишно сиділа на тому місці, на яке посадила її доля… Фруктовий сад займав п’ятдесят десятин і був її гордістю», - згадував у своїй книзі «Дорогой  длинною» Вертинський.

         У березні 2015 року  у місцевій школі з ініціативи педагогічного  та учнівського колективу Подільського НВК, сільської ради, районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури, науковців Навчально-наукового інституту іноземних мов Черкаського національного університету імені  Б. Хмельницького, за творчою ідеєю методиста районного методичного кабінету Андрія Логінова  було відкрито Мистецьку вітальню  пам’яті Олександра Вертинського.  За цей час було проведено    п’ять культурно-музичних  заходів, закладено калиновий гай та сад, створено читацький куточок у стилі 50- х років ХХ століття, розпочав свою ходу Фестиваль – конкурс мистецтв, отримано золоту медаль на Дев’ятій міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті – 2017» та Шостій  міжнародній виставці «Word Edu».

         12 грудня 2018 року  Другий   фестиваль – конкурс мистецтв для педагогічних працівників , здібної й обдарованої учнівської та студентської молоді «Вертинський старт - АРТ-2018»  у Подільському навчально- виховному конкурсі запросив 50 гостей та учасників на інтерактивну виставу – конкурс «В обіймах світового мистецтва». Заколихане зимовою казкою  Подільське, місцева панянка початку ХХ століття Олександра Моцокова (вчителька Любов Гуліч ) та маленький  Сашко  Вертинський (учень  Максим Сокирко), педагоги закладу освіти, директор  Марина Рудь, заступник  Алла Приходько вітали добрим словом та  народною піснею учителів зарубіжної літератури, музичного мистецтва та обдаровану творчу учнівську молодь із Бубнівсько-Слобідського, Гладківщинського, Дмитрівського, Богуславецького, Мелесівського,  Деньгівського, Коробівського, Коврайського,  Софіївського, Хрущівського навчально-виховних комплексів, Скориківської, Гельмязівської, Кропивнянської, Новодмитрівської  загальноосвітніх шкіл.  По-святковому виглядала Мистецька вітальня памяті Олександра Вертинського: на стінах переливалися кольорові вогники, зачаровано та казково виглядала  різдвяна картина із витинанок… До зали прозорою мелодією  і чистими голосами виконавців  квартету « Лілея» із Скориківської ЗОШ та вчителя Олександра Пузєєва   (Кропивнянська ЗОШ) заходила її величність Пісня.  Живе вона в одвічній шані на світовій естраді та сцені, як хліб насущний, щедра й невмируща. Згадували  присутні відомі пісні  «Два кольори», «Темна ніч», «Виростеш ти, сину», «Несу свій хрест», «  Києве мій», які виконували  Марина Рудь  (Подільський НВК), Марина Коваленко та  Мальвіна Кучерява    (Гладківщинський НВК), Богдана Василенко та Аліна Лилик  (Мелесіський НВК), Віталіна Нежевенко (районний відділ освіти), Артем Кухаренко (голова сільської ради села Подільське), Олександр Пузєєв (Кропивнянська ЗОШ), квартет «Лілея « (Скориківська ЗОШ). Чудове музичне  оформлення та презентації для вистави-конкурсу підготували вчителі Подільського НВК Тамара Дуброва та Людмила Бунь. Майстерно виконала роль кінозірки  Марлен Дітрих учитель Подільського НВК Ольга Магеровська. Як завжди неперевершеними були юні танцюристи із Подільського  (керівник  Людмила Кухарчик). Дмитро Кабалевський зазначав, що будь-яка розмова про музику, співака, композитора  повинна сприяти пізнанню світу, формуванню світогляду, вихованню моралі. Тому жодний твір не повинен проходити, не зачіпаючи  серця  та світогляд. Серцем і дущею сприймали твори Олександра Вертинського «Ваши пальцы пахнут ладаном» та  «Гуд бай» учасники  заходу.

          Колись Олександру Миколайовичу закидали не раз, що, мовляв, захоплювався піснями  (Вертинський називав їх арієтками), в яких нема бурхливого сьогодення, сучасності. А  він  у  власних діях, коли стримував образи, лише думав про те, як цій людині важко живеться, бо  вона діє  і говорить лише  те, що їй накажуть, забуваючи про совість і власну гідність.   На думку ведучого та автора сценарію  інтерактивної вистави – конкурсу  методиста Андрія  Логінова, творчість Вертинського глибоко лірична, бо він тонко сприймає людську душу. Ось чому вона природно вписується  у  звучанням прекрасних пісенних творів Андрія Малишка, Платона Майбороди,  Анатолія Пашкевича, Дмитра Гнатюка. Щоб залишити людям поетичну та пісенну  спадщину, Олександр Вертинський  працював із великим напруженням сил. Зрозуміло, що  його твори складні для учнів, оскільки передають такі відтінки почуття,  переживання, які важко висловити. Проте  трудність ця, звичайно, відносна, бо музика сприяє вираженню   емоційного стану  ліричного героя. Учасники конкурсу читців творів О.М.Вертинського  звернулися до драматургічного її розуміння.  Вони  артистично і натхненно читали, використовували прості танцювальні рухи, мелодійний малюнок, зображали емоційно-динамічний план таких поезій: «Сероглазочка» (Іван Падалка, Новодмитрівська ЗОШ), «Маленький креольчик» (Дарія Олексієнко, Кропивнянська ЗОШ),  «То, что я должен сказать» (Ліза Маковецька, Гельмязівська ЗОШ), «Пес Дуглас» (Діана Лисенко, Коробівський НВК ), «О шести зеркалах» (Мальвіна Кучерява та Яна Коваленко, Гладківщинський НВК), «Пани Ирен» (Ігор Дерев’янко, Скориківська ЗОШ), «Испано- Сюиза» (Анна Кобець, Софіївський НВК), «Концерт   в Сарасате» (Ірина Тараненко,  Хрущівський НВК), «Танцовщица»  (Юрій Кикоть,  Ілона Шарапова,   Володимир Шкеліберда, Станіслав   Діденко, Вадим Мозговий,  Деньгівський НВК),   «Старомодный вальс» (Вадим Увахов, Гельмязівська ЗОШ), «Маленькие актрисы»  (Аліна Карвацька, Богуславецький НВК), «За кулисами» (Олег Нечитайло, Коврайський НВК),  «Киев , родина нежная» (Аліна Ніколенко, Дмтрівський НВК ), «Рождество»  (Анастасія Руденко, Подільський НВК). Учасники-читці також  підготували гарні презентації та сценічні костюми.   За рішенням журі лауреатами  конкурсу стали Ліза Маковецька,   Ірина Тараненко, Ігор Дерев’янко, Аліна Карвацька та Олег Нечитайло.

         Хтось із відомих особистостей якось помітив, що ми не обираємо  час, коли нам жити. Ми тільки обираємо, як нам жити в ті часи, які обрали нас. Радість і печаль – дві посестри у творчості Олександра Вертинського. Без Батьківщини поет  страждав і переживав неймовірно.  А коли у 1943 році повернувся у рідну сторону, на нього   чекало  несприйняття владою, концерти у селах, невеликих містечках у Сибіру,  на Уралі, на Далекому Сході, на Крайній Півночі. Вони вихолоджували останні сили. Яку ж красиву й щасливу долю пророкував собі Вертинський, коли  повернувся на рідну землю! Надії було зметено  жахливим вихорем  владної цензури!  Доля невизнання  на Батьківщині дісталася Олександру Вертинському! Він не мав заслужених  звань - тільки вдалося заробити  народне і світове визнання та довгу пам'ять серед живих.  Жодного пам’ятника не поставлено  славетному співакові та акторові в жодній країні світу, крім Молдови! Не вшанований він і у рідному Києві! Його творчість не вивчається ні в шкільній,  ні в  студентських програмах!    До українського контексту  Вертинського сьогодні повертають  Олег Скрипка, Остап Ступка , Андрій Кравчук,  прозаїк та публіцист Олександр  Балабко,  гурт  «Каблуками по брусчатке», Музей однієї вулиці у Києві, актори Євген Лунченко та Вадим Аскевич із Національного театру російської драми імені Лесі Українки,  Мистецька вітальня  пам’яті О. Вертинського у Подільському навчально-виховному комплексі, літературні розвідки, науково-дослідницькі статті, розробки відкритих уроків та культурно-мистецьких заходів  учителя-методиста  зарубіжної літератури Вознесенської ЗОШ Андрія Логінова ( він  нещодавно виборов друге місце  у всеукраїнському фаховому конкурсі вчителів зарубіжної літератури «Відкритий урок»  за підібраний матеріал  за  творчістю О. Вертинського),   мешканці села Подільське. Радує  те, що творчість Вертинського  серед учнівської молоді пропагують сьогодні вчителі зарубіжної літератури Золотоніщини, які  долучилися до Другого фестивалю -конкурсу  мистецтв « Вертинський  старт – Арт – 2018», а саме: Світлана Безрукова (Гладківщинський НВК), Валентина Луцик (Бубнівсько-Слобідський НВК), Надія Орищенко (Софіївський НВК),  Наталія Мартинюк (Дмитрівський НВК), Людмила Головка (Богуславецький НВК), Тетяна Малимон та Ольга Денисенко (Гельмязівська ЗОШ), Людмила Малимон (Коврайський НВК),  Ірина Рудь (Новодмитрівська ЗОШ),  Світлана Гречун  (Подільський НВК), Ольга Савісько (Кропивнянська ЗОШ ), Лариса Коломієць (Скориківська ЗОШ),    Ганна Зміхновська (Деньгівський НВК), Людмила Регурецька (Хрущівський НВК), Наталія  Колос (Коробівський НВК).  Дякуємо  їм за цю натхненну роботу!

          Радіємо тому, що 28 грудня 2018  року  виповнюється  рівно 15 років  від того, як на сцені Театру на даху, що при Національному  академічному театрі російської драми імені Лесі Українки, з’явилася  моновистава «Олександр Вертинський. Бал  Господен». Це видатна подія в житті культури  України, шанувальників творчості Вертинського. 

          Своїми думками щодо Фестивалю-конкурсу поділилися  методист РМК Любов   Литвиненко, директор Гладківщинського НВК  Марина Коваленко, вчителі зарубіжної літератури  Надія Орищенко та Ольга Савісько із Софіївського НВК та Кропивнянської ЗОШ. Вони відзначили високу професійність виконавців, цікаву подачу матеріалу ведучим  заходу Андрієм  Логіновим  та його дослідницьку роботу, естетичне оформлення школи  і мистецької вітальні, теплоту прийому та душевну щирість педагогічних працівників Подільського навчально-виховного комплексу.

         Організатори  Другого фестивалю-конкурсу мистецтв  «Вертинський старт – АРТ-2018» висловлюють подяку за підтримку  педагогічному колективу Подільському навчально-виховного комплексу, районному відділу освіти та районному методичному кабінету, освітянській громаді Золотоніщини. Будемо і надалі  наслідувати думку Лева  Толстого: «Найпрекрасніші ті почуття, коли ви  зробили  щось для людей хороше, коли подарували  їм, хоч крапельку доброти».      До нових зустрічей  на Третьому  фестивалі – конкурсу  мистецтв  «Вертинський  старт – Арт-2018»!

        « повернутися до списку новин