A A A K K K
людям з порушенням зору
ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
НОВОДМИТРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

Незвичні запитання про дистанційне навчання

Відповіді вчителів і законодавства

Відповіді на запитання від освітнього омбудсмена України

Горбачова Сергія Івановича

* Як отримати інформацію про успішність учня під час дистанційного навчання?
Перш за все батькам варто поговорити зі своєю дитиною. Запитайте, чи перевіряє та виставляє вчитель оцінки за виконані роботи. Якщо вчитель використовує для дистанційного навчання освітні платформи, приміром, Google Classroom, він може виставляти там оцінки за всі надіслані роботи. Попросіть дитину зайти на  Google Classroom і показати, які оцінки та коментарі залишав педагог. 

Якщо у закладі освіти використовується електронний журнал та щоденник, в них  виставляються оцінки. Доступ до електронного щоденника повинні мати як учні, так і батьки.

* У сім’ї відсутній ноутбук (сучасний телефон) та/або швидкісний інтернет. Як має здійснюватися дистанційне навчання?
Для учнів, які не можуть взяти участь у синхронному режимі взаємодії з поважних причин (стан здоров’я, відсутність доступу або обмежений доступ до мережі Інтернет та/або технічних засобів навчання, зокрема дітей із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, багатодітних, малозабезпечених сімей тощо), заклад освіти забезпечує використання інших засобів комунікації, доступних для учнів (телефонний, поштовий зв’язок тощо) (частина 7, розділ І Положення). 

* Ставити двійку, якщо учень не виконав завдання через технічні проблеми.

Незадовільна оцінка через технічні несправності ‒ це недопустимо. Така поведінка вчителя є порушенням критеріїв оцінювання. Якщо учень сконтактувався з викладачем і повідомив, що у нього немає інтернету, то повинен отримати другу спробу для виконання завдань.

* За відсутність учня не можна ставити двійку ‒ у клітинці журналу має бути «н».

Відповідно до постанови уряду учень зобов’язаний пояснювати свою відсутність на уроці та підкріплювати ці слова відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом навчального року.

Відповідно до Постанови КМУ “Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів”, якщо учня немає на одному чи на кількох уроках чи протягом усього навчального дня (кількох днів), заклад освіти повинен мати інформацію про причини відсутності.  У постанові йдеться, що причинами можуть бути: хвороба, сімейні обставини, візит до лікаря, лікування в санаторії, візит до військкомату чи інших органів державної влади або самоврядування.

* Під час дистанційного навчання відповідальність за присутність на уроці покладається на сім’ю.

Якщо дитина не відвідує уроки, сім’я зобов‘язана допомогти дитині опрацювати поданий матеріал.

* Чи варто притягувати до відповідальності батьків, яким байдуже, чи навчаються їхні діти дистанційно, чи заходять  на відео урок, чи виконують домашні завдання? Чи це тільки вчителі винні, що не вміють зацікавити дітей?

Винні всі:

батьки мають забезпечити технічні можливості й контроль,

діти – присутність і виконання завдань,

вчителі – якість і відповідність до програми й розкладу.

Вчитель робить свою роботу.  Але певна відповідальність батьків теж є. Насамперед, це проста бесіда про те, що відбувається. Що дистанційне навчання – тимчасове, і всі повернуться до школи, де треба буде демонструвати свої знання.

Дуже допомагає електронний щоденник. Є можливість звернутися до кожного окремо. Ставити примітки, бо важливий діалог.

Що в законодавстві: Відповідно до Постанови КМУ №684, від 13.09.2017 “Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів”, визначено порядок механізму обліку дітей шкільного віку та учнів.

Якщо учень не відвідує школу без поважних причини, батькам мають повідомити про це, оскільки саме батьки повинні забезпечити перебування учня в закладі освіти й відповідають за це. Якщо такі ситуації повторюються і є систематичними, а батьки не реагують належно, то керівництво школи має право звернутися до правоохоронних органів для притягнення батьків до відповідальності за невиконання своїх обов’язків.

Постановою Уряду № 684 від 13 вересня поточного року передбачено, що у разі відсутності дитини на заняттях протягом 10 днів підряд без поважних причин шкільна адміністрація повинна невідкладно направити відповідне повідомлення до служби у справах дітей та місцевого відділку поліції, які вживають заходів по з’ясуванню обставин, що спричинили таку поведінку.

Наслідками таких ситуацій можуть бути як притягнення батьків до адміністративної відповідальності, так і позбавлення батьківських прав.

* Уроки дистанційно не відбуваються повноцінно – так, як це було офлайн. Чи можна вимагати від директора, аби вчителі повністю дотримувалися розкладу і проводили всі уроки?

Уроки мають бути всі – це питання виконання програми: у синхронному (у більшій кількості) й асинхронному режимах. Учитель зобов’язаний дотримуватися розкладу, а форму обирає самостійно. 

Що в законодавстві:

На сайті освітнього омбудсмена йдеться: “У синхронному режимі організовується не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою закладу, решта навчального часу організовується в асинхронному режимі (абзац 2, частина 7, розділу І Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти).

* Чи має вчитель подавати весь матеріал на онлайн-уроках?

Ні, не має. І не повинен викладати тему 45 хвилин. За Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти (пункт 7 розділу I), лише 30% часу обов’язково потрібно проводити у формі онлайн-уроків. Експерти радять давати лише 10–20 хвилин пояснення теми, а решту залишати на перегляд учнями відеоматеріалів з подальшим обговоренням, онлайн-завдання, тестування тощо. Для учнів ефективніше різноманіття форм подання матеріалу.

*А що з іншим навчальним часом?

Його відведено на асинхронний режим занять, який теж фіксується у класному журналі. У журналі вказують режим уроку (асинхронний, синхронний). Учасники освітнього процесу взаємодіють із затримкою в часі, застосовуючи освітні платформи, соцмережі, електронну пошту тощо. Це самостійна, пошукова, дослідницька, проєктна робота учнів, навчальні ігри, перегляд запропонованих учителем презентацій, прослуховування аудіофайлів, перегляд відеоматеріалу у зручний учневі час, у тому числі опанування уроків на платформі «Всеукраїнська школа онлайн».

* Що таке асинхронний і синхронний режим навчання?

Асинхронний режим — це коли взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання здійснюється із затримкою в часі. При чому застосовуються інтерактивні освітні платформи, електронна пошта, форуми, соціальні мережі тощо.

Для організації навчання в асинхронному режимі вчитель надає учням для опрацювання різноманітні навчальні матеріали (відео та аудіо, презентації, віртуальні музеї та бібліотеки тощо) та завдання для перевірки і оцінювання знань.  Учні вивчають та виконують  завдання у зручний для себе час, у власному темпі та комунікують із вчителем різними способами.

Синхронний режим — це взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання, під час якої учасники одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції. Інакше кажучи, це безпосередня взаємодія вчителя та учнів у режимі реального часу під час відеозв’язку — “прямий ефір”. Учні бачать і чують свого педагога й можуть одразу поставити запитання, коли щось незрозуміло. Зазвичай — це онлайн уроки. Нагадуємо, що не менше 30% навчального часу організовується в синхронному режимі.

Докладніше про асинхронний і синхронний режим

* Якою має бути тривалість онлайн-уроків?

 Існують певні вимоги, скільки часу діти різного віку можуть безперервно працювати з технічними засобами під час уроку, щоб не завдавати шкоди здоров’ю. Ці вимоги сформульовані, зокрема, у новому Санітарному регламенті:

  • для учнів 1 класів — не більше 10 хвилин; 
  • для учнів 2 — 4 класів — не більше 15 хвилин; 
  • для учнів 5 — 7 класів — не більше 20 хвилин; 
  • для учнів 8 — 9 класів — 20 — 25 хвилин.

При здвоєних навчальних заняттях для учнів 10 — 11(12) класів — не більше 25 — 30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15 — 20 хвилин на другому навчальному занятті.

Також під час онлайн уроку, коли діти нерухомо сидять біля екрана, вчитель має не забувати про чергування розумової активності з фізичною, пропонуючи учням руханки та ігри, проводячи гімнастику для очей. Як це зробити, можна подивитися, наприклад, в Методичних рекомендаціях за цим посиланням.

У додатку 3 регламенту можна ознайомитися з переліком вправ для профілактики зорової та статичної втоми

Докладніше про організацію дистанційного навчання:

Вхід для адміністратора